Žádné dítě není tak roztomilé, aby matka nebyla šťastná, když konečně usne.
Ralph Waldo Emerson

sobota 4. dubna 2015

Domácí jogurt

Pořidila jsem nám domů jogurtovač. To, že něco takového existuje, vím samozřejmě už dlouho. Dokonce jsme jeho pořízení už několikrát zvažovali a abych pravdu řekla, vlastně ani netuším, proč jsme si ho nepořídili už dřív. Teď vím, že odkládání jeho koupě byla chyba, protože tuhle skvělou věcičku jsme měli mít doma už dávno :-)
Rovnou jsem objednala i náhradní skleničky - přecejen pár je jich v lednici, pár v myčce a my čtyři máme velkou spotřebu :-)

základní recept
1 litr pasterizovaného mléka 
150 g bílého jogurtu s živými kulturami (složení jen mléko, mléčná bílkovina a jogurtová kultura)

Mléko beru z automatu, tak ho za stálého míchání nechám projít varem a pak strčím kastrol s mlékem do většího se studenou vodou a stále míchám a míchám až je mléko zchládlé tak, že je sice teplé, ale vydržím v něm mít (čistý) prst, tedy cca 38-40 stupňů. 
Nemíchám-li při vaření - mléko se 100% připálí. Nemíchám-li při chládnutí, vytvoří se škraloup, který pak zbytečně vyhazuju. 
Do zchládlého mléka vmíchám jogurt a směs hned liju do skleniček, které dám bez víček na 8 hodin do jogurtovače.

Cena - mlíko z automatu 15 Kč, malý jogurt kupovaný v lídlu 3,50. Dostávám se na cenu pod 3 Kč za 160 g bílého jogurtu. Samozřejmě můžete dát hollandii nebo choceňský apod. - jsou sice o něco dražší, ale cenově jsme stále pod 4 Kč za skleničku. Dá se uspořit, když koupím třeba 500g balení jogurtu a rozdělím ho na 2-3krát.


sladký jogurt (spíš jen nasládlý)- zatím náš TOP 01
1 l mléka + 150 g bílého jogurtu + 1/2 plechovky salka (v lídlu 29,90)
cena - cca 5 Kč za 190 g jogurtu, cca 680 kJ na skleničku

karamelový
přidat 1/2 plechovky karamelového salka

kávový
do mléka přidat 3 lžičky kávovinové směsi Caro

čokoládový
v mléce rozpustit 100-200 g čokolády na vaření (na mírné obarvení stačí i 2 čtverečky, ale chuťově to není poznat)

kakaový
v mléce rozpustit přiměřené množství granka, tak nějak dle chuti



TRIKY a TIPY

1) doma vyrobený bílý jogurt můžete použít jako základ pro další várku
- údajně je vhodné jej použít max 2-3krát

2) na domácí jogurt lze použít i sušenou jogurtovou kulturu - ale co jsem hledala na netu, tak to vychází výrazně dráž než použití bílého jogurtu

3) aby byl jogurt hustší, je vhodné přidat buď
- 2 až 4 lžíce sušeného mléka - ovšem 400 g sušeného mléka stojí cca 80 Kč, což je teda dost :-( navíc při delším skladování často hrudkovatí
- zahuštěné kondenzované mléko, nejlíp z plechovky, které má 9% tuku - na netu píšou, že stačí pár lžic, ale moje kamarádka, která jogurty dělá více než 10 let, radí dávat cca 1/2 plechovky
- vyzkoušela jsem i přidání 1/2 plechovky salka a cca 1/4- 1/3 kondenzovaného a chuťově je vynikající. 

Přidáním kondenzovaného mléka, ať už salka nebo neslazeného, se sice cena za skleničku zvyšuje o 2-3 koruny, nicméně jogurtu je pak v každé skleničce o cca 30 g více a stále vychází výrazně levněji než kupovaný.

4) pro jemnou konzistenci doporučuju 
- důkladně všechny ingredience promíchat, třeba metličkou nebo ponorným mixérem, protože husté jogurty a sušené mléko často zůstává v hrudečkách
- pro jistotu nalívat jogurtovou hmotu do skleniček přes sítko

5) nalévání do sklenic
- určitě naběračkou a je vhodné použít nálevku na zavařovací sklenice - není to klasický trychtýř, ten má dole "šťopku", zato nálevka je dole širší a skvěle padne do hrdla skleničky, vy si skleničky nepolijete a v jogurtovači se vám tak nic nepřipeče
- no a jak jsem už psala výše - při ne zcela hladké konzistenci mléčné hmoty je vhodné použít sítko - ručím za to, že jogurt se pak opravdu bude rozplývat na jazyku

6) ochucování
- místo salka lze přidat jen cukr (vanilkový, třtinový) nebo med, případně javorový sirup
- dolů do skleničky můžete dát marmeládu (nejlíp domácí), ale můžete ji přimíchat až do hotového jogurtu
- do skleničky můžete přisypat i trochu musli (zatím mám vyzkoušeno až do hotového jogurtu, ale nevidím důvod, proč jej nedat už na dno)
- lžička mandlové moučky a opět buď do hotového jogurtu nebo i na dno skleničky

Fantazii se meze nekladou, použít můžete i různé sirupy nebo třeba nutelu. Jen čerstvé ovoce se doporučuje dávat až do hotového jogurtu, snad kvůli procesu zrání. 


Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jaké jogurty nejvíc chutnají Vám, a ocením, pokud přidáte nějaký svůj recept či vychytávku :-)